Szünetel az akut belgyógyászati fekvőbeteg-szakellátás és a bőrgyógyászati járóbeteg szakellátás is a komlói kórházban júliustól. Az egykori bányászváros kórházának fenntartója a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központja. Szerintük a magas szintű egészségügyi ellátás biztosítása a cél.
A cikk a hirdetés után folytatódik
Jelentős, az akut egészségügyi ellátást és akut betegforgalmat érintő változások lesznek a komlói kórházban jövő hétfőtől, azaz július elsejétől, értesült lapunk a hírről még korábban, olvasói jelzésből, habár erről addig az intézmény és a fenntartó nem adott tájékoztatást. Sehol sem jelezték, legalábbis a nyilvánosan elérhető netes felületeken, hogy nem sokkal később változásra lehet számítani az ellátásban.
És itt kell megjegyezni, hogy első kérdéseink elküldéséig sehol nem jelent meg erről egy szó sem tudtunkkal. Azt követően viszont már, annak másnapján, hogy írtunk a kórház közvetlen, nyilvános elérhetőségeire, a komlói önkormányzati lap beszámolt a változásról. És ők is azt írták, amire rákérdeztünk az olvasói jelzés alapján, hogy a talán a legtöbb beteget érintő belgyógyászati szakellátás (ezen belül az akut fekvőbeteg-ellátás) szűnhet, szűnik meg.
Mivel a közvetlen kórházi titkársági címről nem kaptunk választ, megkerestük a kórház fenntartóját is, vagyis a Pécsi Tudományegyetemet, illetve annak Klinikai Központját, hogy megtudjuk, mire számíthatnak Komló lakói. Sőt, nem is csupán Baranya második legnagyobb városáról, hanem annak vonzáskörzetéről van szó, mintegy 32 ezer embert érint az ügy.
Kérdéseinkre a következő válaszokat kaptuk a PTE-től:
- A belgyógyászati járóbeteg szakellátást, illetve a krónikus belgyógyászati ellátást igénylő fekvőbetegek ellátását a komlói kórház végzi a jelenleg is működő szakrendelőkben és kórházi osztályon Komlón.
- Az akut belgyógyászati ellátást igénylő betegek ellátására viszont július 1-től „főként a PTE Klinikai Központ belgyógyászati klinikáin kerül sor, Pécsett„.
- A sürgősségi ellátást igénylő betegek a pécsi Sürgősségi Klinikán kerülnek ellátásra. (Erről lapunknak egy, az egészségügyben járatos informátorunk úgy fogalmazott, hogy lényegében ez azt jelenti, hogy a komlói kórházba „többet nem megy mentő”.)
- A bőrgyógyászati betegeket átmenetileg Pécsen, a Bőr-, Nemikórtani és Onkodermatológiai Klinika szakrendelésein fogadják. (Azaz a komlói kórházban egyelőre biztosan nem lesz rendelés.)
A fentieket a PTE Klinikai Központ azzal indokolja, hogy a cél az, hogy „a komlói páciensek ugyanabban a magas szintű egészségügyi ellátásban részesüljenek, mint Pécs és Baranya vármegye valamennyi lakosa”.

Hogy az „átmentileg szünetel” mit jelent, és hogy itt mit jelent, nem tudjuk, de tartunk tőle, hogy sokan lesznek, akiknek azonnal az a példa fog beugrani, ami Komló szinte össze postájával történt, mert az is átmeneti változásnak indult, csak aztán az állami szolgáltató azóta sem nyitotta ki egyik bezárt postát sem.
Lassan semmi nem lesz, csak „elfekvő”
A változás, főleg laikusoknak vagy nem helyieknek talán nem is tűnik jelentősnek, látszólag nem nagy változás ez, de az egészségügyet, a kórházi működést és konkrétan a komlói kórházat is ismerők azt mondják, hogy a komlói ispotály ezekkel a lépésekkel lassan elveszíti eredeti kórházi funkcióját, és tulajdonképpen egyfajta elfekvőként funkcionál majd. Az intézmény leépítése persze nem most kezdődött és nem csak a jelenlegi fenntartó idején.
Hosszú évekkel ezelőtt a szülészet és a gyermekosztály, két éve pedig a belgyógyászati ügyelet szűnt meg Komlón. (Mindeközben a gyermekorvosi ügyeletet is átalakították.)
Aki szeretné megtudni, hogy pontosan milyen ellátás maradt még a kórházban, annak nehéz dolga lesz, ugyanis még az intézmény honlapja sem üzemel. Mindezt úgy, hangsúlyozzuk ismét, hogy Baranya második legnagyobb, mintegy 20 ezer fős városáról beszélünk.
A fenntartó a PTE, így a komlói önkormányzatnak elvileg nincs ráhatása a kórház ügyeire, közvetlenül ők nem is kommunikáltak a várható változásról, hacsak nem vesszük annak, hogy pár napja, ugyan helyi politikus vagy a komlói polgármester nyilatkozata nélkül, de az akut ellátás szünetelésének a híre megjelent az önkormányzat lapjában. És nagyon hasonló volt a helyzet a korábbi változások idején is.
A mostani változás tehát július elsejétől él, és a napokban derült ki, bő két héttel az önkormányzati választást követően. Nem emiatt jegyezzük meg azt az érdekes részletet, hogy a komlói kórház igazgatója néhány éve az egykori bányászváros fideszes polgármesterének, a június 9-én ismét újraválasztott Polics Józsefnek a lánya, dr. Ságiné dr. Polics Éva, akivel (illetve a korábbi vezetővel párban) öt éve a 7300 interjút is készített a kinevezése után. Akkor a volt vezető azt mondta, hogy a kórházban kizárólag szakmai alapon döntenek a vezetőkről és más kinevezésekről, nem az alapján, hogy hogyan hívják az adott személyt.
A komlói kórház fenntartói joga a Mohácsi, a Szigetvári és a Siklósi kórházzal együtt tavaly került át az államtól a PTE alapítványához.
Cikkünk a Szabad Pécs és az elsősorban komlói híreket közlő 7300együttműködésében készült.




