A történelemből tanulni kellene, mert az intő példaként szolgál. ?A felfedező kutatásokat befolyásoló hatalmi szándék – hosszú távon biztosan – kudarcot vall – írta szerdai közleményében az MTA Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont.
A cikk a hirdetés után folytatódik
Fazekas Károly, az MTA KRTK főigazgatója, és a kutatóközpont három igazgatója, Fertő Imre, Kovács Katalin és Szanyi Miklós jegyzik nevükkel is a közleményt, de a hozzájuk tartozó kutatók nevében szólnak. Az MTA KRTK ugyanis a Közgazdaság-tudományi Intézetből, a pécsi Regionális Kutatások Intézetéből és a Világgazdasági Intézetből jött létre, de azok önállóságát megtartva.
Azt írták, hogy egy gazdasági hetilapban (a Figyelőben – megj.: B. A.) az MTA társadalomkutatóit listázták, munkájukat károsnak, feleslegesnek minősítették, őket kutatói integritásukban támadták, kétségbe vonva az általuk művelt területek és kutatások társadalmi érvényességét és hasznosságát, amit a leghatározottabban visszautasítanak.
A cikkben megbélyegzett kollégáikkal szolidárisak, s minden rendelkezésükre álló eszközzel azon vannak, hogy munkatársaikat és a munkájukhoz nélkülözhetetlen kutatói szabadság, felkészültség és felelősség elvét megvédjék.
?Egy szabad és felelős kutatói közösségben nem valamilyen felsőbbség szabja meg, hogy mit és hogyan kell kutatni, a kutatás eredményességét nem hivatalok, hanem a hazai és nemzetközi szakma értékeli.
A történelem megannyi példája bizonyítja, hogy a felfedező kutatásokat befolyásoló hatalmi szándék – hosszú távon biztosan – kudarcot vall. Nekünk kutatóknak a tényeket, a valóságot kell megvizsgálnunk és munkánk során saját szakmánk elvárásainak és etikai normáinak kell megfelelnünk? – írták.
A teljes közlemény EZEN A LINKEN olvasható.

19? Lapot!