Balogh Ádám, Peter Klimo és a végül győztes Szokolay Ádám jutott be a Zeneakadémia által szervezett Bartók Világverseny szombati nagyzenekari döntőjébe. A végső sorrendet a vasárnapi gálaesten hirdették ki.
A cikk a hirdetés után folytatódik
Mindhárom zongoristát a Nemzeti Filharmonikusok kísérték, Hamar Zsolt vezényletével. Habár a döntő szombaton volt, csak a vasárnapi gálaesten hirdették ki a győztest, és a dobogósok sorrendjét. A győztes Szokolay Ádám lett, a pécsi Balogh Ádám a második helyet szerezte meg.
A Zeneakadémia pénteki, az MTI-hez eljuttatott közleménye szerint a verseny csütörtök esti szakaszában négy országból érkezett hat versenyző lépett pódiumra az intézmény Nagytermében.
A Prae.hu-n a pécsi Balogh Ádámról azt írták, hogy a csütörtöki szakaszra Chopin- és Ravel-kompozíciókkal készült. Balogh Ádám 1997-ben született, hétévesen kezdett zongorázni, elvégezte a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Rendkívüli Tehetségek Képzőjét, majd 2016-ban ugyanott kezdte meg egyetemi tanulmányait, Némethy Attilánál zongorát, Gulyás Mártánál kamarazenét tanult. Versenymű szólistájaként 2010-ben debütált a Budapesti Fesztiválzenekarral, Fischer Iván vezényletével, azóta több elismert zenekarral játszott itthon és külföldön. Több rangos elismerés nyertese. A nagyzenekari döntőre Liszt A-dúr zongoraversenyével készült.
Peter Klimo 1990-ben született, a magyar-amerikai zongoraművész kilencéves korától tanult zongorázni. Az Eastman School of Music diplomája után mesterfokozatát a Yale School of Musicon szerezte Frankl Péternél, művészdiplomáját pedig a Texas Christian Universityn Ungár Tamásnál. Jelenleg doktori tanulmányait folytatja az Eastman School of Musicon, témavezetője Alan Chow. Több versenyen is rangos helyezést ért el. A nagyzenekari döntőben Bartók 3. zongoraversenyét játszotta.
Szokolay Ádám 1996-ban született, négyéves korában kezdett zongorázni édesanyja irányításával, nyolcévesen felvételt nyert a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Előkészítő Tagozatára, 2015-től a New York-i Bard College-ban Peter Serkinnél tanult, 2018 óta pedig a weimari Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola hallgatója, Grigory Gruzman osztályában. Számos nemzetközi verseny győztese, illetve díjazottja. A nagyzenekari döntőre Bartók 1. zongoraversenyét választotta.
Vigh Andrea, a Zeneakadémia rektora a gálaesten hangsúlyozta: “Bízom benne, hogy a harmadik alkalommal megrendezett Bartók Világverseny és Fesztivál egy hosszú történet újabb fejezete, s (…) jövőre zeneszerzésversenyt hirdethetünk, két év múlva pedig a vonósnégyesek legjobbjait köszönthetjük”. A verseny ötletgazdájaként kiemelte: a 2016-os emlékévben életre hívott rendezvény Bartók nevéhez és szellemiségéhez méltó, és ezt az idei zongoraverseny is bizonyította.
A tekintélyes zsűri elnöke, Vatanabe Kendzsi japán zongoraművész magyarul mondott köszöntőt. Hangsúlyozta, hogy a művészpálya végtelen, az előadóknak mindig fejleszteniük kell magukat, idézte az MTI-hez eljuttatott közlemény a világhírű művészt.
Ahogyan a világverseny egyik fővédnökét, Lady Valerie Soltit is, aki levélben üdvözölte a résztvevőket és a szervezőket. Néhai férje, Solti György szavait felidézve azt írta: “Kitartás, dolgozzanak tovább, és soha, de soha ne adják fel eszméiket és törekvéseiket!”.
A Bartók Világverseny első három helyezettje számos különdíjat is átvehetett. Az első díjjal 30 000, a másodikkal 20 000, a harmadikkal 10 000 euró is jár.
A versenyről további számos információ a bartokworldcompetition.hu portálon olvasható.

19? Lapot!